Kuželky

ARCHIV 9/2016: NOVÁ ETAPA ZAČÍNÁ

ARCHIV 9/2016: NOVÁ ETAPA ZAČÍNÁ

V roce 2016 nastal v trutnovských kuželkách opravdový přelom. O nové čtyřdráze jsme tehdy neslyšeli poprvé. Nejprve byl plán rozšířit stávající kuželnu do šířky a přidat dvě dráhy – návrh byl zamítnut, poněvadž budova kuželny byla zralá pouze a jen na demolici. (nyní je v této budově po rekonstrukci – nikoliv demolici – otevřená lékárna a pizzerie).

 

Následně se měl rekonstruovat areál Na Nivách a součástí areálu měla být nově i kuželna. Byl hotový projekt – multifunkční hala, která by měla sloužit i dalším sportům. Veřejnosti byl návrh prezentován z úst ochranářů, že to bude pouze kuželna za 50 milionů a navíc se bude muset pokácet množství stromů. Projekt byl poté pozměněn, aby ke kácení stromů nemuselo dojít, avšak fakt, že kuželkáři nepotřebují halu pro sebe (informace, že to není jen pro kuželky se vytratila) za 50 milionů žil stále. A tak se zase nestavělo. (na tomto místě dnes stojí nové Středisko volného času za 200 milionů korun).

 

Na novou kuželnu jsme si museli počkat až do roku 2016, kdy nakonec kuželna vznikla v prostoru sportovního centra Olymp – jen několik stovek metrů od kuželny dalšího oddílu TJ Poříčí. Tohle na jaře napsaly Trutnovinky:

 

Trutnov – Už to snad opravdu bude fakt, že po této sezoně opustí trutnovští kuželkáři svoji stařičkou dvoudráhu, která věrně sloužila 87 roků! Konečně snad bude mít Trutnov stánek, odpovídající nejen tradici, ale i současné kvalitě trutnovského kuželkářského sportu.

.

Trutnovinky 14. dubna 2016 – Michal Bogáň

 

A tak se daly věci do pohybu. Sezóna se dohrála na staré kuželně u Lidlu (Áčko hrající třetí ligu dohrálo ve Vrchlabí, jelikož na hraní potřebovali alespoň čtyřdráhu) a uskutečnil se zde poslední rozlučkový turnaj nazvaný: Poslední stovka v maštali.

 

Následovalo vystěhování staré kuželny a výpomoc při stavbě kuželny nové. Muselo se spěchat, vždyť nová sezóna začínala už za pár měsíců. Kolaudace kuželny byla vystavena dne (myslím) 12. září 2016 a ve stejný den se konalo i slavnostní otevření nové kuželny. Trutnovinky psaly:

Trutnov – To byla sláva! Pondělí 12. září 2016 se zapsalo do kroniky města jako den, kdy byla otevřena nová kuželna. V Náchodské ulici v Poříčí v budově společnosti Pratr se během necelých čtyř měsíců podařilo v bývalém skladu vybudovat čtyři profesionální dráhy, hlediště pro šedesát diváků a potřebné sociální zázemí jako jsou šatny, ošetřovna a klubovna.

.

„Děkujeme! A říkám to opravdu od srdce. Je to něco nádherného a opravdu na úrovni,“ byl dojatý při svém projevu předseda kuželkářského oddílu Lokomotivy Roman Kyncl. Desítky let trvající volání po moderním zázemí bylo konečně vyslyšeno. Za tu dobu se objevilo na stole několik projektů, město však na výstavbu nemělo peníze, a tak hledalo jiné řešení.

.

„Veškeré naše představy ztroskotávaly na tom, že se jednalo o velmi nákladný projekt, naštěstí se podařilo skloubit soukromý záměr s veřejným,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec a dodal, že jako nejekonomičtější a nejrychleji realizovatelnou variantou nakonec byl pronájem prostor kuželny od třetí osoby.

.

Tou se stal trutnovský podnikatel Michal Havel, který ve své části Olympu zhmotnil kuželkářský sen. „Ještě to nemám přesně sečtené, ale myslím, že ta částka bude přes pět milionů korun,“ prozradil náklady za stavební úpravy. Město pak kuželnu vybavilo vlastními technologiemi a nábytkem za přibližně dva miliony.

.

Smlouva o pronájmu je uzavřena na dobu 10 let s opčním právem na prodloužení nájmu na další dvě období po 10 letech, tj. celkem na 30 let. Měsíční nájem činí 67 tisíc, což ročně dělá něco málo přes 800 tisíc. Za deset let to bude 8 milionů, za třicet 24 milionů. „Z ekonomického pohledu je to pro město stále daleko příznivější cena, než těch 50 milionů, kdy se uvažovalo o stavbě zcela nové kuželny,“ upozornil starosta Adamec.

.

Hlavní rozdíl oproti staré kuželně je v počtu drah. Místo dvou jsou čtyři. Trutnovské domácí hřiště tak má parametry pro ligové soutěže. Ale to není všechno. Kuželna v Poříčí zároveň získala licenci A, což znamená, že se tady mohou pořádat i mezinárodní turnaje na té nejvyšší úrovni. Rozšíření drah navíc umožní trénovat současně většímu počtu hráčů.

.

Kuželna však nebude jen pro závodní plejery, zakoulet si může přijít každý. Rezervace bude probíhat přes formulář na www.kuzelkytrutnov.cz. „Chtěl bych teď jen veřejnost požádat, aby s námi měla chvilku trpělivost. V oddíle je velká euforie. Všichni budou chodit trénovat a volného času zbyde málo. Ale myslím, že za měsíc to opadne, takže pak budeme informovat, kdy bude možné chodit hrát,“ upřesnil předseda Roman Kyncl.

.

Dopoledne, odpoledne i večer. Hráči Lokomotivy nyní trénují pořád, aby dohnali manko, protože kuželna měla být hotová už v srpnu. „Jsem z toho nadšený. Lítá to suprově. Oproti staré kuželně je to velký rozdíl,“ povídal dorostenec Marek Plšek, jeden ze čtyř mladíků, kteří po přestřižení pásky předvedli divákům ukázkové hody. „I když jsme na trénink neměli tolik času, tak jsme snad stihli něco potrénovat,“ usmál se.

.

Už zítra se totiž v kuželně odehraje první soutěžní utkání. Béčko Lokomotivy ve Východočeské divizi přivítá od 18.30 hodin Smiřice a v sobotu si od 10 hodin na domácí čtyřdráze odbyde svou premiéru třetiligové áčko, které vyzve Kutnou Horu.

.

A jaký bude osud staré kuželny vedle Lidlu? „Zatím nevíme,“ pokrčil rameny starosta Adamec, ale dodal, že o budovu je zájem. Kdo nebo za jakým účelem ji chce koupit, prozradit nechtěl, protože to ještě není veřejná informace. „U budovy je problém s příjezdem a momentálně se zkoumá, jestli to půjde vyřešit. Když se to podaří a bude zájemce, rádi budovu za nějakých podmínek prodáme,“ řekl.

.

Pokud by však příjezd nedopadl, tak starou kuželnu čeká demolice a na jejím místě by už zřejmě žádná nová stavba nevznikla. „Myslím, že podle územního plánu by tam nic být nemělo, protože kuželna dokonce bránila komunikaci, která se kvůli ní musela uhnout. A vzhledem k tomu, co bude v okolí, tak dům v této lokalitě není potřebný,“ poznamenal starosta.

.

Několika generacím kuželkářů by pak jistě ukáplo pár slz, tamní dvoudráha se „dožila“ požehnaného věku. Ale to už je minulost a všichni kuželkáři se těší, jak začnou tvořit novou historii oddílu.

.

Trutnovinky 14. září 2016 – Michal Bogáň

Galerie Nové kuželny od počátku realizace po slavnostní otevření ZDE

 

15.9. se na kuželně konal první zápas. Divizní Béčko tehdy přivítalo Smiřice. Vyhrálo Béčko v poměru 14:2 a na kuželky 2667:2588. 

Trutnov B26672588Smiřice
Aleš Kotek443419Martin Ivan
Jaroslav Jeníček421454David Hanzlíček
Miloš Veigl474454Jiří Mochan
Petr Holý452436Radek Urgela
Jaroslav Jusko439423Michal Janeček
Karel Kratochvíl438393Martin Kamenický
Tabulka zápasu

Trutnov – Skandovalo se, bubnovalo se, v akci byly řehtačky. Atmosféra, jak se patří, doprovázela historicky první utkání v nové kuželně v Poříčí. Čest „načnout“ ji připadla hráčům béčka Lokomotivy, kteří ve čtvrtek večer v úvodním kole Východočeské divize hostili Smiřice. A zařídili, že se zapíjela vítězná premiéra.

.

Ostrá zátěžová zkouška čekala moderní kuželnu za sedm milionů korun jen tři dny po slavnostním otevření. „Je pěkná, povedla se, ale musíme ještě vychytat drobné mouchy,“ poukázal domácí hráč Petr Holý, že ne všechno ještě šlape, jak by mělo.

.

V polovině utkání například „zamrzly“ monitory, avšak průběh zápasu to nijak nenarušilo, protože veškeré údaje byly evidovány v počítači a divákům se zobrazovaly nad jednotlivými drahami, kde se třeba mohli dozvědět i průměrnou rychlost koule. Ta se většinou pohybovala kolem 30 km/h.

.

Východočeská divize se hraje v šestičlenných družstvech a každý hráč má sto hodů. Za domácí do první dvojice nastoupili Aleš Kotek a Jaroslav Jeníček. Prvně jmenovaný svého soupeře porazil, ten druhý prohrál, a tak byl stav nerozhodný 2:2. Za výhru hráče se udělují dva body. Ve druhé „třetině“ nastoupili na dráhy Miloš Veigl a Petr Holý.

.

„Mně to bohužel moc nešlo, nedařily se mi hlavně plný, takže se svým výkonem nemůžu být spokojený,“ nechal se slyšet Petr Holý. I přesto svůj souboj vyhrál stejně jako Veigl. Ten se navíc blýskl nejlepší hrou zápasu (474) a stanovil úvodní rekord kuželny. Trutnov odskočil do vedení 6:2, které ve třetí rundě zvýšili Jaroslav Jusko a Karel Kratochvíl. Další čtyři body domácí získali za vítězství družstva, takže vyhráli 14:2.

.

„Myslím, že jako družstvo jsme podali solidní výkon, vzhledem k tomu, že jsme tady hráli poprvé a hodně hráčů i bez tréninku. Určitě se budeme zvedat. Dvě třetiny byly celkem vyrovnané. Zlomilo se to až v závěru, kdy to dotahováci dotáhli do zdárného konce,“ poznamenal Petr Holý, který pak ještě na otázku o ambicích družstva s úsměvem odpověděl: „Samozřejmě máme ty nejvyšší, takže vyhrát divizi.“

.

Kuželkářská sezona se rozjíždí. Tento víkend se odehrají v Olympu ještě další dva zápasy. V sobotu od 10 hodin čeká domácí premiéra třetiligové áčko, které přivítá Kutnou Horu, a v neděli nastoupí ligový dorost proti Jičínu.

.

Trutnovinky 16. září 2016 – Michal Bogáň

Tak to byla vzpomínka na přelomové události roku 2016.

Děkuji za přečtení.

 

PK