Kuželky

COVID 19 VYHNAL KUŽELKÁŘE Z KUŽELEN

COVID 19 VYHNAL KUŽELKÁŘE Z KUŽELEN

19.dubna večer po dlouhém jednání formou telekonference rozhodl Výkonný výbor České kuželkářské asociace o anulování soutěžního ročníku 2019/2020, soutěží družstev, jednotlivců i pohárových soutěží. V návaznosti na toto rozhodnutí se k němu připojil i Výkonný výbor Královéhradeckého krajského svazu.

Řešení jak ukončit soutěže před jejich závěrem bylo více (soutěže po odeznění pandemie dohrát, ukončit je ve stavu, kdy byly přerušeny apod.), ale každé rozhodnutí mělo své plusy i minusy, vždy se našlo družstvo, kterému bylo „ublíženo“ (při skoro jistém postupu) a naopak družstva na sestupových pozicích se tímto zachránila. Tento způsob ukončení soutěží však měl dopad na nejmenší počet účastníků. Jaký dopad to mělo na trutnovské oddíly – o tom níže.

Celorepublikově rozhodnutí anulovat soutěže přineslo mnoho emocí, více než 150 komentářů (kladných i záporných) na sociálních sítích. Vrcholné kuželkářské orgány však k tomuto rozhodnutí dospěly, jak už bylo uvedeno, jako k nejméně nespravedlivému řešení. Naše soutěže mají návaznost na soutěže mezinárodní a u nich došlo např. k odložení Mistrovství světa (z konce května 2020 snad na listopad 2020), zrušení Ligy mistrů, zrušení všech naplánovaných mezistátních utkání. A vezmeme-li v úvahu, že termín uvolnění činnosti bude snad v červnu, nelze čtyři a někde i více kol soutěží dohrát v rozumném termínu, po uvolnění bude potřeba po čtvrtletní pauze alespoň 14 dnů na přípravu a pak již jsou na pořadu zaplacené dovolené (byť třeba jen v ČR), dopředu naplánované rekonstrukce sportovišť, které musí být do konce srpna dokončeny, aby se stihl začátek sezóny v září 2020.

Ale to je jen na úvod, teď tedy jak se Covid 19 „podepsal“ na kuželkářském sportu v Trutnově a i dalších družstev okresu.

 

Sebekriticky je nutno uznat, že okres Trutnov patří celkově mezi ty „šťastné“. Vezměme to od nejvyšší soutěže:

1. KLM: Čtyři kola před koncem bylo A družstvo Lokomotivy na 3.místě tabulky s jednobodovou ztrátou na prvního a v případě úspěšného závěru mohlo pomýšlet i výše, ale o případném postupu do Interligy zatím nikdo ani neuvažoval, to už je skoro profesionální soutěž (6 družstev z ČR a 6 ze SR) velice náročná jak na finance, tak i časově. Všichni hráči A družstva jsou zaměstnáni a třídenní „výlety“ na Slovensko nejsou žádnou procházkou.

3. KLM B: Čtyři kola před koncem ještě teoreticky ohrožené A družstvo SKK Vrchlabí (5 bodů náskoku na sestupovou příčku) je už bez starostí.

Divize: Do konce zbývalo ještě 5 kol. Skoro již jasně sestupující B družstvo Lokomotivy a B družstvo SKK Vrchlabí (1 bod od sestupové příčky) jsou v klidu, rovněž tak Áčko Dvora Králové, to již mělo slibnější náskok 4 bodů od sestupu.

Východočeský přebor A: Tři kola před koncem jsou oba už jistí sestupující (Lokomotiva D a B družstvo Dvora Králové „zachráněni“, o postup usilující Lokomotiva C (ztráta 1 bodu na prvního) zůstává součástí Přeboru.

 

Takže „suma sumárum“ - kuželkářskému sportu v okrese Trutnov koronavir s ohledem na sestupy a postupy spíše „pomohl“.


1. KUŽELKÁŘSKÁ LIGa
Lokomotiva Trutnov A
  • 3.místo s 24 body - vedoucí Centropen Dačice měli 25 bodů

Nováček soutěže byl doslova senzací 1.ligy, družstvo, kterému se předpovídal boj o udržení, útočilo na samé čelo tabulky. Chybělo lepší využití domácího prostře-dí (dvě prohry). Kolektiv hrál pod vedením Romana Straky, s třemi výtečnými odchovanci – juniory (Marek Plšek, David Ryzák a Marek Žoudlík) a velkou práci odvedli i oba hostující (Michal Rolf a Jiří Vejvara).

Pro vleklé zranění nehrál sedmý hráč soupisky Kamil Fiebinger. Tento o rok zkušenější prvoligový tým má opět všechny předpoklady bojovat a přední umístění. Nesmíme zapomenout ani na hráče patřící do B družstva, kteří byli vždy připraveni, ať již to byli P. Holý, M. Veigl, Z. Babka či P. Kotek

A jak byli úspěšní hráči mezi 102 hodnocenými jednotlivci 1.ligy?

 

Nejlepším byl O.Ševela z Vyškova průměrným výkonem 598,44

5. Roman Straka 592,75

12. Marek Plšek 584,23

19. David Ryzák 578,68

29. Marek Žoudlík 573,52

43. Michal Rolf 563,11

58. Jiří Vejvara 555,83

 

7 utkání odehrál i nejpilnější z náhradníků – P.Holý s průměrným výkonem 583,33.

V tabulce hráčů, kteří nejčastěji porazili své soupeře patří 1.místo Marku Žoudlíkovi s úspěšností 83% (15 vítězství a 3 prohry)


VÝCHODOČESKÁ DIVIZE
Lokomotiva Trutnov B
  • 5 kol do konce – 14.místo

Osm porážek v domácím prostředí nemohlo stačit na lepší umístění. Na drahách soupeřů hrálo družstvo lépe než v Olympu a pokud prohrálo, byly to většinou porážky hodně těsné. Covid 19 však pomohl družstvu k záchraně a po vhodném příp. doplnění z C a D družstva bude s ohledem na zkušenosti hráčů patřit do první poloviny tabulky.

Na závěr části o B družstvu – úspěšnost jednotlivců mezi 157 hodnocenými :

 

1. Petr Holý 465,58

19. Jaroslav Jeníček 443,98

22. Miloš Veigl 442,67

39. Jaroslav Jusko 435,00

 


VÝCHODOČESKÝ PŘEBOR A
Lokomotiva Trutnov C
  • 2.místo s 28 body (SKK Hořice 29)

Velice úspěšné vystoupení „seniorského“ družstva Lokomotivy, první pozici opustilo až v posledním kole před koronavirem. Celou jarní část bojovalo hlavně za to, aby Lokomotiva nepřišla při případném sestupu B družstva o účast v divizi.

Covid 19 pak tento předpoklad potvrdil, když B družstvo anulováním ročníku v divizi zůstalo. C družstvo pak bude dále působit ve stejné soutěži. Členové C družstva byli vzorní v přípravě, jsou oporou i ve vedení oddílu a ve svém středu mají předsedu i „ministryni financí“. Pod titulem Draci Trutnov hrají velice dobře i v nemistrovské Seniorlize Východních Čech. Hlavně, aby družstvu vydrželo zdraví, elánu mají jako dorostenci.

A jak si vedli jednotlivci? Mezi 114 hodnocenými (1. M .Kužel z Poříčí 441,50)

 

6. Martin Khol 428,74

9. Karel Slavík 423,81

16. Petr Kotek 419,13

32. Vendy Krulišová 408,87 (suverénně nejlepší žena)

34. Václav Kukla 408,42

        

 

TJ Poříčí
  • 5. místo s 20 body

V družstvu se dařilo skloubit zkušenost s dvěma šikovnými juniory. Jejich domácí kuželna patří k nejobtížnějším v soutěži, za to je však nedobytnou tvrzí. Poříčtí byli velkým oživením soutěže a páté místo rozhodně není jejich vrcholem. V sezóně 2020/2021 budou jistě patřit k uchazečům o nejčelnější pozice.

Nejlepším hráčem celé soutěže byl Miroslav Kužel (viz výše), umístění dalších:

 

12. Jan Roza 420,09

18. Jan Gábriš 417,88

46. Daniel Havrda 401,00

 

Za zmínku jistě stojí průměrný výkon Milana Laubera (422,43), neodehrál však potřebných 50% utkání, aby mohl figurovat v oficiálním pořadí.

 

Lokomotiva Trutnov D
  • 12. (poslední) místo – 2 body

Po postupu z Vč soutěže si asi D družstvo představovalo svoje působení v druhé nejvyšší krajské soutěži úplně jinak. Ve skutečnosti často „lepili“ sestavu na poslední chvíli a protože se zásluhou Covidu 19 udrželi v soutěži, musí dojít k doplnění a stabilizaci týmu, jedině tak se může letošní hořké zklamání změnit v radost ze sportu, který mají všichni jinak velmi rádi.

Poslednímu místu v tabulce odpovídají i nelichotivé příčky v pořadí jednotlivců:

 

45. Jiří Škoda 402,26

48. Tomáš Fejfar 398,47

58. Josef Doležal 391,16

60. Zdeněk Khol 390,25

 


Velmi úspěšnou sezónu absolvovali junioři trutnovské Lokomotivy. Jejich výkony neunikly pozornosti reprezentačních trenérů a všichni tři jsou součástí reprezentačního družstva juniorů ČR, které se připravuje na původně květnové Mistrovství světa – koronavir však tento termín „zrušil“ a mistrovství je přesunuto předběžně na listopad 2020.

A co říci na úplný závěr? V otázce sestupů jsou nakonec trutnovské týmy bez „ztráty kytičky“, uhájit svou účast v soutěžích nebudou mít ani v nové sezóně nijak lehkou. Ale: Koronavir přemůžeme a o totéž se budou snažit v utkáních se svými soupeři!

 

Zpracoval : Petr Holý st., 23.04.2020